Orava talus lendavad laastud

 „Nii, vajutan aga rohelist nuppu …“ ütles Orava talu peremees Priit Orav, mille järel Kahekesi on iga tööd lihtsam teha. Foto: ALAR TASA täitus talu tagahoov elektrimootori müraga.

     „Ma soetasin nüüd omale ka isikliku laastumasina,“ muheles Priit rahulolevalt, paitades silmadega kõnealust aparaati. „Tegemist on põhimõtteliselt juba ammust aega tuntud masinaga, kuid antud juhul suhteliselt uue väljalaskega,“ selgitas vastne masinaomanik, lisades, et saab nüüdsest teha laastukatuseid nii enda, kui ka teiste tarbeks.

    Kuna sõjas tugevalt kannatada saanud kodutalu kattis omal ajal laastukatus, siis oli Priidu sõnul laastutegemise masina soetamise mõte peas keerelnud juba pikemat aega.

„Vanale talumajale ju plekkkatust või eterniiti peale ei pane – ei sobi lihtsalt! Kui ma aga hakkasin kalkuleerima, et mis läheb maksma sellele suurele katusele laastude peale löömine, siis tuli välja, et katuse tegemine koos materjaliga maksab sama palju kui laastumasin,“ rääkis Priit, kelle sõnul sündiski seepeale otsus soetada omale vajalik tehnika.

    Orava talu peremehe sõnul on tema puhul taolise masina omamise esmaseks eeliseks isikliku metsa olemasolu, sest laastude valmistamiseks sobiv puit on priilt käes. Laastukatuse headest omadustest võib ta aga rääkima jäädagi, tuues muuhulgas esile materjali loodussõbralikkuse – „keskkonda ei reosta ja kui ring saab täis – ehk siis katus läheb väljavahetamisele, siis sobib vana katus suurepäraselt ahju panemiseks.“

    „Laastukatus võib vastu pidada koguni sada aastat,“ rääkis Priit, rõhutades seejuures, et katuse pikaealisuse tagab kindlasti vaid kõigi vajalike reeglite järgimine –õiges kuufaasis puu langetamisest väga hoolika katuse hooldamiseni välja. Kaasaegset tehnikat kasutades ei võtvat laastukatuse paigaldamine aga kaasaegsete katusematerjalide paigaldamisest rohkem aega.

    Orava talu peremehe sõnul on tema juurde oodatud kõik laastukatuse huvilised, nii oma materjaliga, kui ilma. Kontaktid leiab aadressilt www.oravatalu.ee.

 ALAR TASA

Kommenteerimine on suletud.